X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


بنا به سوالات متعددی که از دوستان درباره ی تعیین نژاد جوجه های جفت شان ،تصیمیم گرفتم پستی تخصصی و دقیق را در این مورد منتشر کنم و امیدوارم که مورد توجه دوستان قرار بگیره...


نکات مهم:مطالب بیان شده کاملا صحت علمی داشته و کاملا دقیق بوده لذا دوستان با پیروی از الگو های ذکر شده به راحتی به جوجه های با نژاد مورد نظرشون دست پیدا می کنند.

در این مطلب از نژاد ابلق کمتر سخن به میان آمده چرا که استثنائات متعددی داشته و امکان خطا در آن وجود دارد بنابراین دوستان در صورت داشتن هرگونه مشکل درباره ی بعضی از نژاد های ابلق با من در تماس باشند.


قبل از رسیدن به اصل مطلب بهتر است به توضیح مختصری درباره ی علم وراثت بدم که مسائل کاملا روشن باشه...

اطلاع پیدا کردن از رنگ پر و بال های عروس ها در واقع در دی ان ای آنها یعنی اسیدهای نوکلئویک دی اکسی ریبوز آنها ذخیره می شود که این اسید ها در زن های بدن عروس جمع آوری شده و بر روی کروموزم ها قرار می گیرند و هر موجود زنده تعداد معینی کروموزوم دارد که این تعدا کروموزم ها در واقع یک نقشه ی ژنتیکی کامل آن را تشکیل می دهند.

به طور کل دو نوع کروموزوم داریم:

گروه اول:کروموزم های اتوزومی هستند که شامل اطلاعاتی در مورد شکل و صفات ظاهری بوده

گروه دوم: کروموزوم های جنسی بوده که در واقع تعیین کننده ی جنسیت عروس هلندی  و همچنین بعضی از صفات مرتبط با جنس مثل بیماری یا رنگ هم هستند.

کروموزوم های جنسی به دو نوع X  و Y  تقسیم شده و نکته ی بسیار مهم آنکه : اگر در انسان کروموزوم های XX  جنسیت ماده و XY  جنسیت نر را نشان می دهد در این پرنده ها کاملا برعکس بوده ، یعنی جنس ماده عروس هلندی به صورت XY  و جنس نر آن XX  هست.

بنابراین اگر قصد تعیین جنسیت جوجه ها را داشته باشیم باید به پرنده ی ماده که تعیین کننده ی جنسیت آنهاست مراجعه کنیم زیرا که او با اعطای یک کروموزوم Y  باعث تبدیل جنسیت جوجه به نر می شود و یا اینکه با اعطای یک X  شاهد جنسیت ماده ی جوجه ها خواهیم بود.

حالا با توجه به مسائل ذکر شده در بالا پیش بینی رنگ جوجه ها با توجه به وضعیت کروموزومی آن برای ما میسر می شود.


حالا به ادامه ی مطلب کاملا توجه کنید:


درباره ی نژاد سینامون:

در جفت گیری نژاد عروس نر سینامون یا دارچینی با ماده ی خاکستری:

: تمامی جوجه های نر آنها خاکستری بوده و حامل رنگ دارچینی هستند و در مقابل جوجه های ماده تماما دارچینی خواهند بود.


در جفتگیری عروس هلندی ماده ی دارچینی با عروس هلندی نر خاکستری:

: در این حالت تمامی جوجه های نر حامل رنگ دارچینی و در مقابل جوجه های ماده تماما خاکستری خواهند بود.


در جفتگیری عروس هلندی نر حامل دارچینی با عروس هلندی ماده ی خاکستری

: در این حالت قسمتی از جوجه های نر حامل رنگ دارچینی بوده و در مقابل قسمتی دیگر خاکستری خواهند بود ؛به عبارتی نیمی از جوجه های ماده دارچینی و قسمتی دیگر خاکستری هستند.


در جفتگیری عروس هلندی نر حامل دارچینی با پرنده ی ماده ی دارچینی:

: در این شرایط نیمی از جوجه عروس های نر دارچینی و نیمه ی دیگر آنها ناقل رنگ دارچینی بوده بوده و در مقال قسمتی از جوجه های ماده دارچینی و قسمتی دیگر هم خاکستری هستند.


نژاد محبوب لوتینو


در جفتگیری  عروس هلندی نر لوتینو با عروس هلندی ماده ی خاکستری:

در این حالت تمامی جوجه های نر خاکستری بوده و حامل رنگ لوتینو هستند و در مقابل تمامی جوجه های ماده لوتینو خواهند بود.


در جفتگیری عروس هلندی نر حامل لوتینو و با ماده خاکستری:

که در این حالت نیمی از جوجه های نر حامل نژاد لوتینو و نیم دیگر آنها عادی هستند و در مقابل نیمی از جوجه های ماده لوتینو و نیم دیگر آنها خاکستری خواهند بود.


در جفتگیری پرنده ی نر حامل لوتینو با عروس هلندی ماده لوتینو

دراین حالت:نیمی از جوجه های نر لوتینو بوده و نیم دیگر آنها جامل رنگ لوتینو هستند و در مقابل جوجه های ماده قسمتی لوتینو و قسمت دیگر خاکستری هستند.


نژاد مرواریدی


در جفتگیری نژاد نر مرواریدی با ماده ی خاکستری

در این حالت جوجه های نر خاکستری بوده و حامل رنگ مرواریدی و تمامی جوجه های ماده مرواریدی هستند.


در جفتگیری عروس هلندی ماده مرواریدی با عروس نر خاکستری

در این حالت تمامی جوجه های نر خاکستری بوده و حامل رنگ مرواریدی و در مقابل جوجه های ماده خاکستری خواهند بود.


در جفتگیری عروس هلندی نر حامل مرواریدی با عروس ماده ی خاکستری

در این حالت قسمتی از جوجه های نر حامل رنگ مرواریدی و قسمت دیگر آنها عادی هست. و در مقابل قسمتی از جوجه های ماده مرواریدی و قسمتی دیگر خاکستری خواهند بود.


در جفتگیری عروس هلندی نر حامل مرواریدی با عروس ماده ی مرواریدی

که در این حالت هم قسمتی از جوجه های نر مرواریدی و قسمتی دیگر هم حامل رنگ مرواریدی و در مقابل جوجه های ماده مرواریدی و قسمتی دیگر خاکستری هستند.


در جفت اندازی نژادهای مشابه به عنوان مثال خاکستری با خاکستری یا لوتینو با لوتینو جوجه های حاصله از نوع نژاد والدین هستند.


در جفت اندازی نژاد آلبینو یک سری استثنائاتی وجود داره که بنا به جنسیت جوجه گاها شاهد نژاد وایت فیس و گاها شاهد نژاد های ابلق خواهیم بود و این تعیین نژاد کاملا دقیق نیست.در جفتگیری نژاد عروس هلندی ماده دارچینی با عروس هلندی نر خاکستری :

در این حالت هم تمامی جوجه های نر خاکستری بوده و حامل دارچینی و درمقابل تمامی جوجه های ماده خاکستری خواهند بود.


در جفت اندازی ها نژاد وایت فیس یا صورت سفید یک پست اختصاصی با نام بررسی تخصصی نژاد وایت فیس منتشر شده لذا برای کسب اطلاع درباره ی این نژاد می توانید به پست مربوطه مراجعه کنید.


[ یکشنبه 9 بهمن‌ماه سال 1390 ] [ 18:38 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی