X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


تعیین جنسیت در عروس  هلندی های وایت فیس تا حدودی همانند عروس های پاریس یا خاکستری انجام میشود و البته استثنائاتی بر آن مندرج هست که حتما توضیح می دم.


تعیین جنست وایت فیس نر:

برحسب رفتاروی :عروس های نر به طور کل همانند سایر نژاد های دیگر عروس هلندی معمولا آغاز دوران سن بلوغ آنها همراه به آوازهایی به صورت ریتم بوده و اخلاق و رفتاری مانند ضرب گرفتن و یا بلبلی خواندن داشته که در مورد رفتار نرها در پست های مختلفی بررسی شد.


تعیین جنست وایت فیس نر بر اساس ویژگی ظاهری:

جوجه عروس های وایت فیس نر قبل از رسیدن به دوره ی اولیه ی بلوغ ،پرهایی به نسبت خاکستری روشن و با گونه ای همدست با سایر پرهای بدنش است. وی در قبل از بلوغ همواره پرهایی خال خالی و یا با نقوشی دایره وار بوده ولی زمانی که به سن بلوغ اولیه رسیده و پرریزی آغاز می شود به تدریج پرها شروع به ریختن می کند به نحوی که پرهای تیره ای جایگزین پرهای روشن دوران جوجگی شده و بالهای دارای نقوش جای خود را به بال هایی یکدست و فاقد نقش و نگار می دهد.

همچنین در ناحیه ی گونه ی وایت فیس نر، پرهای تیره ریزش کرده و پرهایی سفید جایگزین آنها شده به طوری که صورت نر به رنگ سفیدی کاملا روشن می شود.(مبحث رنگدانه ها)

مستی در نرها مانند سایر نژادهای دیگر همچون سر دادن اواز های به همراه نوعی ریتم و دور کردن بالها از بدن انجام می گیرد.


تعیین جنسیت عروس هلندی ماده وایت فیس:

تعیین جنسیت در عروس ماده ی وایت فیس تا حدودی مانند نژاد های خاکستری صورت می گیرد بدین صورت که:

ویژگی رفتاری:عروس ماده همانند سایر نژاد های عروس هلندی آوازی فاقد ریتم و نهایتا به صورت جیغ هایی خواه ممتد و خواه بافاصله.عروس ماده نسبت به جنس نر تحرک کمتر و آواز کمتری می خواند(قطعی نیست)

همچنین عروس های ماده همانند جنس نر خود به سادگی توانایی تکلم را پیدا نمی کنند لذا بیشترین استفاده ی آنها تنها برای تولید مثل است.


تعیین جنسیت بر حسب ویژگی های ظاهری:

عروس ماده نسبت به جنس نر خود در ناحیه ی کمر اندامی درشتتر(لگن خاصره) وفاصله ی پاها نسبت به نر ،از همدیگر بیشتر است.

عروس ماده دارای دمی خال خالی و یا اصطلاحا دارای نقوش است (درصورتی که عروس ماده شما وایت فیس ترکیبی نباشد.)همچنین این نقوش در حاشیه ی سینه ی عروس هلندی ماده دیده می شود.

رنگ گونه در عروس هلندی ماده همرنگ سایر پرهای گردن بوده و در برخی ممکن است رگه هایی کمرنگ سفید دیده شود.

همچنین در عروس های وایت فیس اصیل پرهای بال دارای خال های هستند که نشان از جنسیت ماده بودن آنها داره.


استثنائات:گاها از آنجایی که عروس های وایت فیس را با برخی دیگر از نژادها همچون ابلق ها و ناقلین لوتیون جفت می زنند ، تعیین جنسیت بر حسب رنگ پرها تا حدودی متغیر می شود.

به عبارتی ممکن است به راحتی نتوان به نقوش در پرهای ماده و یا برحسب رنگ گونه به جنسیت قطعی پی برد

که در این صورت بهترین علائم را می توان اندازه ی لگن و استخوان جمجمه و رفتارهای ظاهری عروس ها را ملاکی برای تعیین جنسیت آنها قرار داد.

بنده جهت اطلاع بیشتر نمونه ای از عکس ها را تهیه کرده و همراه با تعیین جنسیت به اطلاع دوستان می رسانم:

وایت فیس سمت راست نر و  وایت فیس سمت چپ ماده ی جوان

                     تصویری از وایت فیس ماده

       وایت فیس مقابل عروس ماده (حاصل از نژاد ابلق) و  وایت فیس پشت نر

وایت فیس جلو نر و عروس پشت؛نژاد ابلق ماده(گل باقالی)

نمونه از چهار ناقل وایت فیس جوجه

تعیین جنسیت احتمالی از راست به چپ:ماده، ماده،نر ،مادهبررسی بیشتر وایت فیسها:


وایت فیس ها بنا به جفت شدن خود با نژادهای مختلف؛گونه های دیگری را به وجود می آورند که عبارتند از:


وایت فیس خاکستری:در این نژاد بدن وایت فیس ها همچون عروس هلندی های خاکستری بوده و جهت تعیین جنسیت؛ گونه های نر روشن تر از گونه های ماده ی آن است و ماده ی آنها گونه ای متمایل به خاکستری دارند.همچنین ماده دارای خطوطی در ناحیه ی بالهای دم دارد که عروس نر فاقد آن است.


وایت فیس مرواریدی:در عروس های نر وایت فیس مرواریدی ، آنان رنگ مرواریدی خود در سن شش ماهگی از دست داده و همانند عروس های وایت فیس خاکستری خواهند بود ،در حالی که در عروس ماده رنگ مرواریدی همچنان باقی می ماند.


وایت فیس ابلق:

در حالت عروس ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری در نواحی مختلف بدن خود خواهد داشت،و از لحاظ ظاهری به سادگی قادر به تعیین جنسیت آنها نخواهیم بود.


وایت فیس ابلق مرواریدی:

در این حالت نیز رنگ های ترکیبی از سفید و خاکستری و به صورت پخش در کنار یکدیگر خواهیم دید.که عروس نر نیز رنگ مروارید خود را در سن شش ماهگی از دست داده و به صورت سفید خاکستری درمی آید در حالی که عروس وایت فیس ماده رنگ مرواریدی خود را حفظ خواهد کرد.


وایت فیس دارچینی:

که در این حالت رنگ سینامون یا دارچنین با رسیدن به سن بلوغ تبدیل به رنگ خاکستری می شود.


وایت فیس ابلق دارچینی یا سینامون:

که در سن بلوغ رنگ دارچینی جایگزین رنگ های وابسته به ابلق می شود.در نتیجه عروس ترکیبی از رنگ سینامون و صورت سفید خواهد بود.


وایت فیس مرواریدی ،دارچینی:

در هر دو جنس رنگ خاکستری به همراه دارچینی و مرواریدی بوده و در سن شش ماهگی عروس نر رنگ مرواریدی خود را از دست می دهد در حالی که عروس ماده همچنان ترکیبی از مرواریدی باقی خواهد ماند.


نژاد آلبینو:

در اینجا منظور ما آلبینوی مطلق بوده که ترکیبی از عروس هلندی وایت فیس و لوتینو است.که در این حالت ژن  وایت فیس ، رنگ های زرد و نارنجی گونه را از بین برده و از طرفی ژن لوتینو  رنگ سیاه و سفید را از بین می برد که نتیجه ی آن یک آلبینوی چشم قرمز می شود.که تعیین جنسیت کمی مشکل هست و می توان از طریق آزمایشات ژنتیک جنسیت را مشخص نمود.

[ پنج‌شنبه 17 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 20:03 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی