X
تبلیغات
زولا

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنتخطر بیماری های انگلی در پرندگان خانگی کمتر از انواع وحشی است زیرا در محیط کنترل شده قفس به سر می برند. پرندگان مبتلا دچار پرریزی شده و سلامت عمومی شان به خطر می افتد. وجود انگل نشانه مشکتلا بزرگتر بعدی است و باید آن را در نطفه خفه کرد.حال در این پست قصد داریم به صورت کاملا تخصصی به بررسی انگل های موجود در طوطی سانان که عروس هلندی نیز در راسته ی آنان قرار می گیرد ، بپردازیم.

  


انگل ها را به دسته « خارجی» مانند جرب پا،جرب قرمز، شپش و کنه و « داخلی » ماننده کرم های روده مثل کرم های پهن ، نواری ،قلاب دار، و انگل های ژِیاردیاز <جیاردیا> ، کوکسیدیاها، و تریکوموناس ها و... تقسیم می کنند.


انگل های خارجی : « پوسته شدن پاها» و جرب صورت رایج ترین انگل خارجی طوطی ها هستند که به صورت بروز جراحاتی در پاها و نیز ناحیه ی مقعد خود را نشان می دهند و گاه بافت نوک را در معرض خطر قرار می دهد و آنها را از شکل می اندازد. همچنین انگل خارجی دیگری به نام جرب قرمز که با عنوان خون آشام هم شناخته می شود وجود دارد که البته در پرنده های خانگی بسیار کمتر دیده شده است. از کارکردهای این انگل می توان به کمخونی طوطی و تحریکات خارشی اشاره کرد. برای مقابله با انگل های خارجی ، بهترین راه درمان جرب ها، استفاده از داروی اختصاصی « ایورمکتین » می باشد.


در نوع دیگری از انگل های خارجی به شپش ها می رسیم که در سطح طوطی و در پاهای آنان مستقر می شوند و به خوردن پر و تخمگذاری  در غلاف آنها می پردازند. بهترین راه درمان شپش بدن پرنده ها، استفاده از پودر کارباریل می باشد که می بایست در طول دوره ی درمان پرنده به مدت دو هفته انجام گیرد.

درصورت نگهداری انفرادی پرندگان در محیط داخلی خانه و توجه و علاقه انسان به آنها به ندرت به این انگل های خارجی مبتلا می شوند به ویژه اگر با دیگر پرندگان تماس نداشته باشند. وارد کردن پرنده ی جدید و مبتلا به انگل های خارجی ، خطر درگیر شدن طوطی های دیگر به این انگل ها را افزایش می دهد. به همین دلیل در دوره قرنطینه از عدم آلودگی طوطی تازه خریداری شده به انگل های خارجی مطمئن شویم و در صورت آلودگی آنها ، از پودر مناسب حشره کش استفاده شود.انگل های داخلی : کرم آسکاریس < کرم روده> مهم ترین انگل داخلی طوطی سانان می باشد که سبب اسهال ، کاهش اشتها، کاهش وزن ، استفراغ و کم خونی می گردد. کرم کدو < نوعی کرم پَهن می باشد> با علائم بی حالی و اسهال در طوطی ها بروز می کند.

بهترین داروها برای مقابله و از بین بردن این دو کِرم « ایورمکتین» و « فن بندازول»  می باشند.


این دسته از انگل های داخلی معمولاً از طریق خاک منتقل می شوند بنابراین طوطی هایی که عمدتاً در قفس نگهداری می شوند مانند عروس هلندی و... به ندرت به این کرم ها آلوده می شوند.

بنابراین همانطور که بارها در وبلاگ ذکر شده؛هرگاه طوطی جدیدی خریداری کردیم، که قبلاً در شرایط حیات وحش و یا اسارت ولی روی خاک زندگی می کرده است ، بهتر است قبلاً در معرض کرم کُش مناسبی قرار گیرد. بررسی مدفوع طوطی ها روش مناسب تعیین وجود کرم در آنهاست که امروزه در آزمایش های دامپزشکی به سادگی قابل تشخیص هست.


از دیگر انگل های داخلی  می توان به کوکسیدیوز و جیاردیا اشاره کرده که به ترتیب به بررسی آنها می پردازیم.


کوکسیدیوز :به عنوان انگل های روده ای شناخته می شوند که از طریق مصرف غذا و آب آلوده بوجود می آیند، در روده ها مستقر می شوند و بافت های دیواره ی روده را تخریب می کنند. نشانه های بالینی این ناهنجاری عبارتند از : اسهال ، افسردگی و کاهش اشتها در طوطی سانان است.

بهترین روش تشخیص این نوع انگل روده ای ، بررسی مدفوع طوطی از حیث وجود تخم انگل در آن می باشد.

و بهترین دارو جهت درمان این بیماری انگلی  استفاده از  داروی ها « موننزین» و یا « سولفادی متوکسین» می باشد.


جیاردیا < ژیاردیاز> : عامل اصلی بوجود آمدن این بیماری انگلی ، پروتوزوآی تاژک دار بی هوازی است که در روده جمع می شود و  از جمله علائم این بیماری می توان به : مدفوع بد بو و  اسهال شدن پرنده، کاهش اشتها،خشکی پوست،منگی، و همچنین وجود پرهای تیره روغنی و پَرخواری است و همچنین برای جوجه های تازه متولد سبب کاهش رشد آنها و در نتیجه به مرگ آنها می انجامد.


برای درمان این بیماری  سه نوع دارو وجود دارد که به اشکال خوراکی و تزریقی می باشند، که البته برای پرندگانی نظیر عروس هلندی ،تنها نوع خوراکی آنها استفاده میشود.

 داروهای  « ایپرونیدازول» و « فلاژیل»  و همچنین داروی « مترونیدازول» < البته در مورد داروی مترونیدازول ، آمار ها و اطلاعاتی در مورد سمّی بودن آن برای عروس هلندی منتشر شده است ، که دارندگان عروس هلندی می بایست از مصرف این دارو خودداری کرده و از دو داروی دیگر استفاده کنند.


[ شنبه 22 تیر‌ماه سال 1392 ] [ 14:42 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی