X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


از آنجایی که بنده تنها با توجه به تجربه و سلیقه ی خود روش های کوتاه نمودن بال های عروس هلندی جهت رام کردن آنها را در چند پست توضیح دادم، متاسفانه در ایمیل ها و نظرات شاهد برخی ابهامات بودم که تصمیم گرفتم در این پست روش اساسی کوتاه نمودن پر طوطی ها رو توضیح بدم تا پرده از تمام ابهامات برداشته بشه.

در مورد کوتاه نمودن پرهای طوطی سانان ، متخصصان و پرورش دهندگان نظرات یک سانی در این موضوع ندارند.

بخری معتقدند که این کار سبب خسارات فراوانی مانند جلوگیری اعتماد پرنده به ما و همچنین کاهش بالانس یا تعادل بدنی پرنده میشود.

در شرایط طبیعی پرواز برای بقای حیوان  ضروری است و برای مسافرت از محلی به محل دیگر فرار از دست شکارچی و پیداکردن غذا بکار می آید. در طوطی های خانگی مانند عروس هلندی این موارد کمتر مدنظر قرار میگیرند زیرا که توانایی پرواز ممکن است برای سلامتی و ایمنی آنها مضر هم باشد.

طوطی هایی که بال های آنها قیچی نمی شود، ممکن است به صورت اتفاقی از قفس یا خانه بیرون آیند و با مواجه شدن با شرایط آزادی پرها را گشوده و....

از طرفی آنها قادر به بازگشت به محل خانه و قادر به یافتن غذا و حتی قادر به تشخیص  تهدید های دیگر حیوانات مثل گربه و سگ و موش نیستندد بعلاوه در خانه نیز به خود خسارات واردذ می کنند برای یک طوطی بی تجربه یک آینه یا پنجره حکم یک دریچه باز را دارد و وقتی به سمت آنها بال می زند سبب آسیب و خسارت به خود می شود مثلا ممکن است گردن او بشکند و حتی بمیرد.


به همین دلیل است که در برخی پست ها به لزوم کوتاه نمودن پرهای عروس هلندی اشاره می کنم...


در  طوطی های جوان ، قیچی نشدن با ل موجب بروز مشکلات در تربیت آنها توسط صاحب جدید آنها می شود. از آنجا که طوطی ها باهوش هستند به سرعت یاد می گیرند که برای عدم اطاعت از صاحب خود می توانند به پرواز درآمده و فرار کنند. در این موارد قیچی کردن بال  آنها جهت کنترل فرایند آموزش آنها لازم است. می توان تا زمان استقلال طوطی ها آنها را قیچی نکرد. تنها فایده قیچی نکردن بال ها در ایام قبل از استقلال جوجه ها ، ایجاد مقاومت اضافی در آنها و توسعه ی عضلات قفسه سینه در زمان بال زدن می باشد. البته الازم است در این موارد از طریق باز تقویت مثبت ، مهربانی و تشویق به ایجاد اعتماد در آنها اقدام کرد. توسعه اعتماد به نفس زمانی متوقف می شود که پرنده دچار ترس شود.چگونه قیچی کنیم؟

هرچند در پست های پییشین روشهایی ذکر گردید ولی مجددا روش اساسی کوتاه کردن بال ها را توضیح می دهم.


قیچی بال بچه ها طوطی ها را به گونه ای انجام می دهیم که توازن آنها به هم نخورد و در عین حال به گونه ای باشد که پرواز نکنند و پر و بال آنها به گونه ای باشد که تنها در زمان سقوط بتوانند از طریق بال زدن خود را نجات بدهند...مثل افتادن از کمد


در صورت رام بودن بچه طوطی و اعتماد او به انسان بهترین روش قیچی کردن بال این است که او را روی یک پیش خوان قرار داده و بال او را برای قیچی کردن در دست گرفته و از یک قیچی تیر برای بریدن آن استفاده می کنیم. در صورتی که طوطی سر سازگاری نداشته باشد ، روی تمام بدن او یک حوله انداخته و تنها یک بال او را برای قیچی کردن بیرون می آوریم .شش شاه پر اول بال طوطی ها ، پرهای پرواز آنها هستند.در طوطی های کوچک تر لازم است که یک جفت از پرهای ثانویه بال نیز قطع شود. شیوه ی چیدن پرهای بال :


همانطور که ملاحظه می کنید ،محل بریدن پرها از ریشه پر فاصله دارد، با توجه به تصویر زیر :


درقسمت زیرین بال ، تعدادی پر پوششی وجود دارد (فلش شماره یک)که روی پرهای پرواز را میگیرند. اگر این پرها کنار زده شوند، قسمت بالایی میله پرهای پرواز دیده می شود.

پرهای  در این مقطع بریده می شوند(فلش شماره دو)
این تصویر میله پرها را پس ا قیچی شدن نشان می دهند. برخی افراد تعداد کمتری ا پرها را با فاصله بیشری از انتها قائده کوتاه می کنند و برخی افراد تمامی پرهای ثانویه را می برند. این کار باعث می شود که کمر طوطی تحت تاثیر قرار بگیرد و توانایی تعادل آنها از بین برود. در صورت قطع شاه پرها ، طوطی همچنان می تواند توازن خود را حفظ کند و ضمنا ظاهر آنها زیبا بماند. چیدن پرها از پایه بخش میله ای یا نزدیک به آن سبب افتادن پرها از ریشه می شود.

.

[ جمعه 10 خرداد‌ماه سال 1392 ] [ 00:48 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی