X
تبلیغات
زولا

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنتامیدوارم که این مبحث تا به حال مورد توجه کاربران قرار گرفته باشه و در این پست هم که سومین قسمت از بحث پرکنی و پرجوی طوطی سانان هست به ادامه ی علل رایج در پرکنی و پرجوی طوطی سانان می پردازیم


6. تنهایی و بی انگیزگی در طوطی سانان : رایج ترین دلایل  پرخواری در بیشتر طوطی سانان این علت می باشد.

طوطی ها ، همگی حیوانات باهوشی هستند و اگر به مدت طولانی فاقد جفت یا همبازی یا به طور کلی هر وسیله ی یا موجودی که بتوانند خود را با آن مشغول کنند. در این حالت ، پرنده کشیدن تک تک پرهای خود از بدنش و دیدن افتادن آنها از بدن خود را می بیند و به انجام این کار ادامه می دهد و به مرور برای او یک عادت روزانه می شود.

بنابراین اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید وقت کافی برای رسیدگی برای طوطی خود بگذارید، تعدادی اسباب بازی در اختیارش بگذارید تا با آنها بازی کند علاوه بر این وسایل ، استفاده از رادیو و تلویزیون و پخش آهنگ های شاد درسلامتی پرنده تاثیر بسزایی دارد.


7. آشفتگی : اغلب پرنده های خانگی مخصوصا طوطی سانان برنامه ی روزانه ی عادی را سپری می کنند، مثلا در عروس هلندی خواندن اول صبح برای نرها استراحت وقت ظهر، عشق بازی و خواندن هنگام عصر و خوابیدن هنگام شب و... حال زمانی که در برنامه ی زندگی آنها تداخلی ایجاد می شود ، پرنده دچار آشفتگی می گردد و شروع به اقدامات خشونت آمیز مانند جیغ و فریاد بلند در کاکادو ها ، کوبیدن خود به در و دیوار قفس در میناها و یا کندن پر توسط کاسکو و یا حتی عروس هلندی.

یکی از مواردی تاثیر گذار در آشفتگی طوطی سانان ، تغییر محیط زندگی می باشد یا به عبارتی تغییر مکان.

و دومین مورد تاثیر گذار، آشفتگی عاطفی می باشد ، مانند تغییر صاحب مورد علاقه ی پرنده یا از دست دادن او ، یا هرگونه تنش در زندگی اجتماعی صاحب پرنده


8. کنده شدن پر توسط جفت :گاها در میان پرورش دهندگان این مشکل بروز پیدا می کند ؛اینکه یک جفت طوطی ،خواه عروس هلندی ، خواه آرا و کاسکو و ... در کنار یکدیگر قرار داده و بعد از مدت زمانی شاهد لخت شدن بدن هر دو یا یکی از دو پرنده خواهند.

در اغلب موارد این نتیجه به دلیلی فعالیت بیش از حد جفت طوطی بوده است که با احتیاط و غیرت کامل به وظیفه  آرایش و رسیدگی به جفت خود مبادرت کرده است.

چند سال گذشته مطلبی در مورد پرکنی طوطی ها مطالعه داشتم و در آن به یکی از موارد اثر گذار در تحریک کردن پرنده به کندن پرهای جفتش اشاره شده بود :


بعضی از طوطی ها که با هدف جفت زدن ، دیگر تحت توجه صاحبشان قرار نمی گیرند، به واسطه ی پیوند جفتی که با صاحب خود داشته است، زمانی که در مقابل یک طوطی هم نوع خود قرار می گیرد، کوشش می کند که او را همانند جفت قبلی خود یعنی صاحبش بکند.

و نکته ی بسیار مهم : طوطی که با انسان ها در ارتباط نباشد هرگز دچار پرکنی و پرجوی نخواهد شد.


9. عادت نادرست : زمانی که طوطی ها به مدت طولانی اقدام به کندن پرهای خود می کنند این رفتار برای او یک عادت می شود درست همانند انسانهایی که عادت به جویدن ناخن های خود دارند؛ و حتی در وصورتی که عامل پرکنی او هم شناسایی شده و برطرف بشود ، او همچنان در کندن پرهای خود پافشاری می کند.

بنابراین زمانی که ما با چنین طوطی مواجه هستیم و اطمینان داریم که هی عامل تحریک کننده ای در کنده شدن پرهای او وجود ندارد، این وظیفه ی ماست تا او را ترک عادت بدهیم.


10. در اثر بیماری : در پست های پیشین در مورد بیماری های موثر در پرریزی مطالبی بیان شد ولی برای تکمیل این پست لازم می دونم مواردی را شرح بدم.

نگهداری کردن طوطی ها در محیط آلوده به کپک و قارچ باعث به وجود آمدن بیماری قارچی و باکتریایی می شود. و این آلودگی های محیطی از طریق اسپورهای موجود در هوا منتقل می گردد. اسپور ها ممکن است در پوست ، شش، و کیسه های هوایی پرنده مشکل ایجاد کند.

شایع ترین این دسته آلودگی ها و موثر بودن آن در پرکنی طوطی ها  آسپرژیلوز نام دارد.

این نوع کپک سبب مشکلات تنفسی در طوطی سانان می شود. و عفونت های ناشی از آن سبب پرکنی و حتی در صورت چشم پوشی و بی توجهی موجب قطع عضو پرنده می شود.

که برای رفع آن می توانید از داروهای ضد قارچ بهره بگیرید مانند   avi bacterial

و بسیاری دیگر از داروها...که توصیه می شود در صورت مشکوک بودن به وجود این بیماری حتما پرنده ی خود را به دامپزشک نشان بدهید.[ سه‌شنبه 7 خرداد‌ماه سال 1392 ] [ 20:50 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی