X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


مقدمه:

از آنجایی که عروس هلندی ها در میان طوطی سانان یکی از خونگرم ترین  پرندگان بوده و همچنین جثه ی متعادل این پرنده و رفتار و عادات این پرنده باعث شده است که طرفداران این طوطی ها، آنها را از سنین پایین یا جوجگی خریداری کرده تا با زحمت کمتری بتوانند آنها را رام کرده و به خود عادت دهند.

علاوه بر مزایای ذکر شده در مورد این دسته از عروس هلندی ها، یک سری مشکلات و زحماتی را برای صاحبان خود به وجود می آورند که از مهمترین آنها ، این است که پرنده به ماندن در قفس عادت ندارد و پرنده علاقه داشته زمانی طولانی را در بیرون از قفس گذرانده و غذا و آب خود را در بیرون از قفس تهیه کرده و بخورد.

ولی با توجه به زندگی شهرنشینی و از طرفی دیگر کثیف کاری این حیوانات و کرک و شوره های پر آنان در سوی دیگر...مانع از آن شده که صاحبان آنها بتوانند آنان را در اکثر اوقات در خارج از قفس نگهداری کنند...از این رو از جمله مشکلات صاحبان آنان ، عادت دادن عروس هلندی های خود به قفسشان است.

در این پست قصد داریم شما را با چند روش از چگونگی عادت دادن این سری از پرنده ها به قفس خود، آشنا کنیم..و امیدوارم این مطلب کاربردی و مورد استفاده قرار بگیرد.

در روش قفسی کردن عروس هلندی ها، ما آنان را به دو دسته تقسیم می کنیم:

1.      دسته ی اول : جوجه های سرنگی و دون خور شده...

2.      دسته ی دوم: عروس هلندی های بالغ

ابتدا به مرحله ی اول می پردازیم و یک سری راهکارها و امور پیشگیرنده را برای شما معرفی میکنیم:

1.گفته می شود که جوجه های این پرندگان، حیواناتی انعطاف پذیر هستند، یعنی می توانند به شرایط ومحیط جدید خود راحتتر از هر عروس هلندی بالغ دیگری عادت کنند و این باعث می شود که از زحمت صاحبان آنها کمتر شود.

حالا اگر ما آن ها را بد عادت بدهیم...پس علاوه بر رفتار بدی که حیوان آموخته، ما می توانیم آنها را به یکسری از رفتارها و حرکات دیگر عادت بدهیم...

به همین منظور:

برای اینکه عروس هلندی های ما از همان ابتدا به قفس عادت کنند...

بهتر است ما ، زمانی که به جوجه های خود با سرنگ غذا می دهیم...بعد از هربار غذا دادن جوجه را درون یک قفس گذاشته...و در کف قفس خرده چوب ریخته..تا پرنده علاوه بر گذراندن دوره ی جوجگی خود با قفس آشنا شده...و به غذا خوردن در این محیط عادت کند.

2.بعد از هر مرتبه غذا دادن به پرنده یا بازی کردن با جوجه یا تربیت او، حتما او را داخل قفس بگذاریم..تا به شرایط قفس عادت کند.

بنابراین وقتی که امور بالا رعایت شود...می توانید قطعا مطمئن باشید که هرگز با مشکل قفس هراسی پرنده رو به نخواهیم شد.

 

در مرحله ی دوم به عروس هلندی های بالغی می پردازیم که از همان ابتدا به زندگی در بیرون قفس عادت کردند که شامل دو قسمت می شوند:

1.      عروس هلندی های وحشی(جنگلی)

2.      عروس هلندی های رام خانگی

*عروس هلندی های وحشی:

عروس هلندی های وحشی به آن دسته از عروس هایی گفته می شود که هرگز هیچ زمان از عمر خود را در کنار انسان ها نگذرانده و در جنگل متولد شده و در دسته ی پرندگان پرورش یافته اند و اکنون به دست تله گذاران و شکارجیان گرفتار شده اند.

این دسته از عروس هلندی ها همانطور که از نامشان پیداست...به قفس عادت ندارند.آن را یک مانع با جهان بیرون می بینند،

زمانی که داخل قفس قرار می گیرند..آرامشی ندارند، به عنوان مثال:


 1. میله ها را گاز می گیرند...
 2. اسباب و لوازم قفس را در هم ریخته و آسیب می رسانند
 3. جیغ های بلند و مداوم کشیده و آرامشی ندارند
 4. نسبت به انسان های اطراف خود واکنش دفاعی نشان داده و با گازگرفتن و پنجه کشیدن از خود دفاع می کنند.
 5. این دسته از پرندگان به احتمال بسیار کمی با عروس های دیگر جفت می شوند و برای جفت کردن آنها بهتر هست از جفت وحشی مثل خودش استفاده کرد.

سوال: پس چگونه این حیوان را رام کنیم؟


رام کردن این حیوان مدت زمان زیادی را می طلبد..به همین دلیل باید صبر و حوصله ی فراوانی را صرف آرام کردن این پرنده کرد.


 روشی که برای رام کردن این حیوان انجام می شود...


 • 1.      تنها گذاشتن پرنده و تهیه ی آب و غذای پرنده( بی محلی)
 • 2.      بعد از گذشت چندین روز یا چند هفته..خود را به حیوان نزدیک کنید.
 • 3.      خودتان به حیوان غذا بدهید یا غذا را با دستان خود در جا غذای پرنده بریزید
 • 4.      هیچ جفتی در کنار پرنده وحشی نذارید
 • 5.      در صورت امکان می توانید پرنده های هم جنس و نوع خودش را در قفس جداگانه در کنارش قرار بدهید.
 • 6.      پرنده را مدت زمانی نور طبیعی بخوابانیم...یعنی با طلوع خورشید بیدار و با غروب..بخوابد..
 • 7.      غذاهای پرنده را در کنارش گذاشته تا ببیند و گرسنه و تشنه نماند...
 • 8.      از گذاشتن میله های اضافی در قفس خودداری کرده و یک میله کفایت می کند
 • 9.      از قفس های بزرگ و پهن اجتناب کرده و از یک قفس با ابعاد معمولی برای یک عروس استفاده کنید.
 • 10.  لطفا از هیچ گونه اسباب بازی و یا وسایل خطرناک در داخل قفس استفاده نکنید.
 • 11.  از ایجاد صداهای ترسناک...و ناگهانی در کنار پرنده اجتناب کرده
 • 12.  جایگاه پرنده را تغییر ندهید

تا با انجام این روش های ذکر شده...پرنده وحشی به مرور به قفس خود عادت کند.

*نحوه ی قفسی کردن عروس های بالغ رام و خانگی:

این دسته از عروس هلندی های بالغ از آنجایی که در سنین پایین به قفس عادت نکرده و عادت داشته که تمام اوقات را در بیرون از قفس و پراکنده درمحیط خانه بگذرانند، زمانی که در داخل قفس قرار میگیرند...با روش های مختلف سعی در بیرون آمدن از قفس دارند...که از جمله رفتار های آنان عبارتند از:

 1. اعتصاب غذا
 2. کوبیدن خود به قفس
 3.  اقدام به پرکنی
 4. جیغ کشیدن و بی تابی

بنابراین اگر ما بخواهیم ، انان را به همین شیوه رها کنیم نه تنها وضعیت آنها بهبود می یابد بلکه پرنده روز به روز وحشی تر و کم خوراک تر  و به دنبال آن ضعیف تر می شود.

پس راه حل چیست؟

قبل از توضیح در مورد راهکارها ؛ باید به نکته ی مهمی اشاره نمود و آن، اینکه از هر روشی که شما قصد انجام آن را دارید، باید به صورت تدریجی  و مرحله به مرحله پیش رفت...و انجام هر کدوم از روش های به صورت ناگهانی عواقب ناخوشی را به همراه خواهد داشت.

روش اول:عادت با غذا

از آنجایی که ما صاحب پرنده ی خود هستیم پس رژیم غذایی او را می شناسیم..یعنی می داینم که پرنده ی ما از چه غذایی خوشش می آید و از چه غذایی پرهیز می کند.

پس ابتدا سعی می کنیم که غذاهای مورد علاقه ی اش را جمع آوری کنیم..سپس برای مدتی آن غذا ها را به پرنده نمی دهیم..تا برای پرنده حالت جدیدی باشند..

سپس بعد از مدتی هر یک از غذا های را ابتدا به مقدار کم درون قفس قرار داده..و پرنده را نزدیک قفس برده تا غذا را دیده

مسلما پرنده با دیدن غذای مورد علاقه اش بعد از مدتی...قطعا به سمت آن رفته می خورد..

در دفعات بعدی مقدار را رفته رفته بیشتر می کنیم و یادمان باشد که باید تمام غذا ها را داخل قفس بریزیم...

مدتی بعد..علاوه بر ریختن غذای مورد علاقه اش در قفس..غذای اصلی وی را درون قفس می گذاریم...و پرنده شرطی شده که برای خوردن باید درون قفس برود...

از این زمان به بعد ما باید در قفس را تدریجی ببندیم..تا پرنده متوجه شود که برای خوردن غذا و گذراندن سایر اوقات را در داخل قفس انجام دهد.

روش دوم: عادت دادن با جفت؛

مطابق این روش برای پرنده ی رام، جفتی با جنس مخالف در نظر گرفته که قفسی باشد...مسلما پرنده با دیدن جفت خود..رفته رفته میل به رفتن داخل قفس پیدا کرده و عادت می کند که در کنار جفتش به سر ببرد

ولی این روش یه عیبی دارد و آن اینکه..پرنده ای که رام هست بعد از داشتن جفت..همانند زمان های قبلی رفتار نمی کند  تا اینکه کم کم نسبت به صاحب خود بی توجه میشود.

روش سوم: عادت دادن به اجتماع پرندگان:

در این روش می توانیم پرنده ی رام خود را در قفسی که از هم نوعان او وجود دارد، در داخل آن قفس اداخته تا با گذشت زمان کمی ، پرنده به قفس و شرایط آن عادت کند.

 

روش چهارم:تغییر محیط

در این روش ما باید مکان زندگی پرنده و قفس او را تغییر بدهیم...

به عنوان مثال اگر پرنده را در اتاق نگهداری میکنیم باید در سالن یا انباری و یا هر مکانی که پرنده تا به حال وارد آنجا نشده...قرار داد...

پرنده از آ«جایی که وارد محیط جدیدی شده..حس غریبی کرده..و غریزتا سعی کرده خود را به محیط جدید رفته رفته عادت دهد و وظیفه ی صاحب عروس این است که از سر زدن متوالی به پرنده ی خود اجتناب کرده و تنها آّ ب و غذای پرنده ی خود را تامین کند..در این روش معمولا پرنده پس از یک هفته به قفس و محیط آن عادت می کند...

و پس از گذشت مدت زمانی از عادت کردن پرنده به قفسش و غذاهای داخل آن، اینک می توانید پرنده را به محیط قبل به تدریج برگردانید..ولی این بار حواسمان باشد که بعد از هربار بازی یا آموزش پرنده ، او را به داخل قفسش برگردانیم...

 

روش هایی که در بالا ذکر شده از جمله کاربردی ترین روش هایی هستند که امروز استفاده می شوند و امیدوارم مورد توجه کاربران وبلاگ قرار گرفته باشد.

[ شنبه 14 مرداد‌ماه سال 1391 ] [ 15:37 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی