X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


یکی از رایجترین سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از دارندگان عروس هلندی به خصوص اشخاصی که به تازگی نگهداری از این دسته از پرندگان زیبا را شروع کرده پیش بیاد.

در کل باید گفت ، نگهداری و پرورش عروس هلندی به عنوان یک حیوان خانگی چندان هم سخت نبوده و همه چیز بستگی به صبر و تلاش شما دارد.

ما در این مبحث به طور کل به بررسی این موضوع می پردازیم هر چند که در بسیاری از پست ها قسمتی از موارد زیر شرحا بیان شده است.

اولین و مهمترین قدم: انتخاب جفت های سالم

داشتن جفتی سالم یکی از مهمترین قدم اولیه در تکثیر عروس هلندی هست.حال، جفت سالم به چه معناست؟

یا به عبارتی یک جفت سالم باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

از مهمترین و بارزترین مشخصات یک جفت سالم وضعیت ظاهری آنهاست:یک جفت سالم نباید دارای هر گونه نقص عضوی و یا بیماری هایی که معمولا در ظاهر آنها با حالاتی مانند تورم چشم و ترشح موادی در اطراف و گوشه های بینی و چشم و دهان باشد.یک جفت سالم حتی الامکان نباید دارای پرریزی های غیر عادی باشد زیرا که در این حالت بدن پرنده به طور کامل عاری از هرگونه پر بوده و نشان از بیماری انگلی بوده و علاوه بر مریضی جفت خود سبب بروز بیماری برای شما نیز خواهد شد.

عطسه های غیر عادی و حالات راه رفتن غیر عادی و یا کسل بودن غیر عادی پرنده به طوری که عروس برای مدت ها در گوشه ای از قفس نشسته و فاقد هر گونه حرکت باشد.

یک جفت سالم باید دارای تحرک کافی، بهرهمند از وضعیت تغذیه ی مناسب باشند.

نکته:رام بودن یا نبودن هیچ گونه ارتباطی به تکثیر و تولید مثل جفت ها ندارد.

قدم دوم: انتخاب دو عروس هلندی غیر همجنس

متاسفانه بنا به ناآگاهی و از طرفی کمبود عروس های ماده ، برخی از افراد عروس های نر را با توجه به بی اطلاعی خریداران به عنوان عروس هلندی ماده می فروشند، لذا از کاربران درخواست می شود ، قبل از آنکه اقدام به خرید هر جفتی نمایید ، حتما مبحث مربوط به تعیین جنسیت عروس هلندی را در وبلاگ برای چندین بار مطالعه فرمایند که باعث بروز اشتباه نشود.

قدم سوم:وضعیت و شرایط محیطی مناسب

قفس عروس هلندی ها و یا به عبارتی محل زندگی عروس ها باید محیطی دارای دمای مناسب بین 27 الی 30 درجه ی سانتیگراد بوده. و عوامل تاثیر گذار محیطی مانند رفت و آمد های مکرر ، سر و صداهای بلند و ناگهانی باید به حداقل خود برسند.

قدم چهارم: تغذیه

بعد از سلامتی عروس هلندی ها می توان عامل تغذیه ر ا در درجه ی دوم اهمیت قرار داد.(به عقیده ی برخی از متخصصان زمانی که تغذیه به اندازه ی کافی برای جفت ها فراهم باشد ، جفت ها ذاتا اقدام به تولید مثل خواهند کرد)

البته کار و تلاش شما نیز در فراهم آوردن غذای مناسب را برای آنها نباید نادیده گرفت....زیرا که تنها ارزن وتخم کتان نمی تواند یک مکمل غذایی مناسب برای تولید و پرورش عروس هلندی باشد.

چگونه غذای عروس خود را فراهم کنیم؟ برای انجام این امر لازم است که ابتدا لیستی از میوه های مناسب برای تغذیه ی عروس هلندی تون فراهم کنید که از جمله ی اونها می توان سیب ، خیار ، هویج ، موز و همچنین سبزیجاتی مانند جفعری ، گشنیز، کاهو را انتخاب کنید.و در هر بار مقدار کمی را در قفس گذاشته و ذائقه ی عروس هلندی خودتون را بسنجید.

سپس می تونید در کنار غذاهای اصلی عروس هلندی تون یعنی ارزن و تخم کتان ، از این دسته غذاها هم استفاده کنید.

نکته: تخم مرغ ؛ پوسته و سفیده ی آن تاثیر اساسی در سلامتی پرنده ها داشته لذا حتی الامکان هفته ای دو مرتبه از سفیده و پوسته ی تخم مرغ آبپز برای عروس هلندی هایتان استفاده کنید.

همچنین استفاده از جوانه ی گندم و جو نیز در کنار غذاهای اصلی نیز پیشنهاد می گردد ولی پیشنهاد می کنم افراط نکنید و به قدر متعارف استفاده کنید.

قدم پنجم: قفس و لوازم آن

قفس و لوازم جانبی آن هم در تکثیر عروس هلندی ها دخیل بوده به همین خاطر سعی کنید قفسی را انتخاب کنید که هم بزرگ بوده و هم پهنای کافی را برای نسل های بعدی جوجه ها داشته باشه.

در استفاده از لوازم جانبی هم نهایت احتیاط را رعایت کرده و در استفاده از چوب نشیمن گاه حتی الامکان از چوب فراهم کنید.

و در مورد لانه هم توصیه می کنم لانه ای تهیه کنید که فضایی مناسب را برای نگهداری حداقل سه جوجه عروس هلندی را داشته...(به مبحث لانه ها مراجعه فرمایید)و حتی الامکان از نوع چوبی آن استفاده کنید.

نظافت قفس یکی از مهمترین عوامل هست که باید رعایت شود.

قدم ششم:مکمل ها

از آنجایی که این حیوانات متاسفانه در قفس نگهداری می شوند ممکن است با توجه به غذاهایی که روزانه در اختیار انها قرار میدهید مقدار ویتامین مورد نیاز بدن آنها را فراهم نکند ، در نتیجه ممکن هست در جفت گیری و تولید مثل چندان موفقیت آمیز نباشد به همین منظور در کنار غذاهای اصلی و فرعی عروس خود مانند میوه جات و سبزیجات می توانید از مکمل های غذایی مختلف که با برند های مختلفی در بازار عرضه می شوند استفاده کنید.

قدم هفتم: صبر

این مورد که آخرین قدم هست ، این صبرو تحمل شماست تا منتظر نتیجه ی اعمالی که دربالا برای عروس هایتان انجام دادید باشید.

                         

نکات مهم:

هرگز از جفت های پیر در تکثیر استفاده نکنید...

مبحث عقیم بودن پرندگان جدا از مواردبالا بوده و معمولا زمانی قابل توجه هست که بعد از چندین بار تکثیر و رعایت موارد بالا ، شاهد پوچی تخم ها باشیم...

رنگ عروس هلندی ها هیچ ارتباطی به جفت خوردن آنها ندارد.

همچنین رام بودن و رام نبودن عروس هلندی ها نیز در تکثیر آنها بی تاثیرهست...

حتی الامکان سعی کنید عروس هلندی مورد نظررااز فردی قابل اطمینان خریداری کنید (تمامی پرنده فروشی ها نمی تونن کیس مناسبی برای خرید عروس هلندی سالم باشند.وهمچنین عروس هلندی مورد نظر را از مراکز عمده ی فروش پرنده ها خریداری نکنید زیرا که احتمال ناقل بیماری و یا بیمار بودن بسیار زیاد هست.

در هنگام خرید عروس هلندی ها عجله نکرده ودر مدت زمانی کوتاه سلامتی آنها را بررسی کنید.

اگر بار اول شما ست که اقدام به خرید عروس هلندی می کنید حتی الامکان از نژاد های خاکستری و دارچینی استفاده کنید.

[ شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1390 ] [ 15:10 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی