مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


ممکن است بارها برای برخی از صاحبان طوطی ها پیش آمده باشد که طوطی آنها به دلیل آزاد بودن در یک فضای باز مانند حیاط ، خانه ، پارک و........هر چند که طوطی دست آموز بوده ؛اقدام به فرار کند.

برخی از این دسته افراد بر فرض آنکه طوطی دست آموز بوده و یا آنکه قسمتی از پرهای بال وی چیده شده است ؛قادر به پرواز نخواهد بود، اقدام به آزاد گذاشتن طوطی کرده و ناگهان طوطی خود را در اوج آسمان در حال پرواز خواهند دید...


بنابراین راه حل چیست؟


طوطی سانان از جمله عروس هلندی ها از جمله پرندگانی هستند که عادت داشته همیشه به سمت بالا پرواز کرده  و بلند ترین نقطه را برای نسشتن یا فرود آمدن انتخاب می کنند.

حال برخی از افراد برای تسریع در امر دست آموزی طوطی خود اقدام به چینش قسمتی از پرهای بال طوطی کرده تا طوطی پرواز نکند که این فرض اشتباه است زیرا که با چیدن این قطعه پرها تنها سبب ممانعت از اوج گرفتن پرنده به نقاط فراتر از محیط می شود.


حیوان همانطور که از نامش پیداست فاقد قوه ی عقل و شعور بوده لذا حتی زمانی که کاملا رام باشد ممکن است بر اثر عواملی در فضای باز مانند شنیدن صدا جفت خود و یا دیدن حیوان یا شی ترسناکی اختیار خود را از دست داده و اقدام به ترک کردن صاحب خود کند.

حتی بارها و بارها دیده شده با وجود رام بودن پرنده و حتی چیده شدن قسمتی از پرهای بال، وزش باد محرکی مناسب برای ایجاد تمایل به پرواز در پرنده محسوب شده است.


توصیه :

هرگز طوطی خود را  در فضای باز آزاد نگذارید مگر آنکه در یک محیطی محصور مانند اتاق و... باشده که فاقد هر گونه روزنه ای باشد.


رفتار طوطی سانان در خارج از قفس:


زمانی که طوطی سانان به خصوصا عروس هلندی در خارج از محیط قرار می گیرد و به خصوص زمانی که قفس وی در دسترس او نباشد ، پرنده عادت داشته به محیطی دورتر نقل مکان کند،

اشیاء را می جود، آواز های مختلفی از خود تولید کند، و در برخی عروس ها شاهد بر هم زدن بالها  و اقدام به پرواز کردن طوطی خواهیم بود.

از آنجایی که این دسته از طوطی ها عموما زادولد آنها در قفس صورت می گیرد بنابراین هیچگونه تجربه ای از تناول و معیشت در خارج از محیط قفس را نداشته و به راحتی طعمه ی حیوانات وحشی قرار می گیرند.


اگر طوطی مان فرار کرد چکار کنیم؟


1.درصورتی که طوطی شما در فاصله ای نزدیک به شما قرار دارد هرگز  به او نزدیک نشوید زیرا که مقدمه ی پروازش را آماده می کنید ، بلافاصله قفس او را به آرامی نزدیک او قرار داده و  از او فاصله گرفته و منتظر باشید طوطی به قفس برگردد.

همچنین شما می تونید صدای هم نوع او را در داخل فضای خانه پخش کرده و طوطی را وادار به ورود به محیط خانه کنید و سپس اقدام به گرفتن او کنید.

-استفاده از دانه ها هم میتواند عاملی موثر در به دام انداختن طوطی باشد ولی به شرط آنکه از غذای مورد علاقه ی او باشد که می توانید غذا را در داخل قفس وی با در باز قرار داده و یا آنکه در محیط خانه مقادیری از دانه ها را ریخته و منتظر باشید تا طوطی غذایش را ببیند.

2.در صورتی که طوطی شما دارای جفت بود،بعد از فرار برای مدتی قفس جفتش را در محیطی که قرار گرفته گذاشته(البته با در بسته) و همچنین قفس نزدیک به محیط سربسته ای باشد تا بلافاصله بعد از نشستن طوطی بر قفس جفتش قادر به گرفتن طوطی باشید.

-استفاده از حبوبات برای طوطی های بالغ جهت به دام انداختن آن ها می تونه عاملی موثر باشه،زیرا که استفاده از این دسته مواد به خاطر حجم بالای مواد درونی سبب سنگین شدن پرنده و ممانعت از پرواز می شود(البته این روش بر روی تمامی پرندگان جوابگو نیست)


درصورتی که طوطی از محل کاملا دور شده و قادر به دیدن وی نیستید:


1.در جستجوی نقاط بلند محیط زندگی خود مانند درختان و تیر های برق و تپه و....باشید و مطمئن باشید زمانی که طوطی بر روی یک سری از مکان ها قرار گرفته و در صورت ناآشنایی مدت ها بر روی آن خواهد ماند لذا هر چه سریعتر قادر به تعقیب او هستید و می توانید از برخی از موارد ذکر شده در بالا برای گرفتن او اقدام کنید.

2. درصورتی که طوطی در هیچیک از مکان های ذکر شده قرار نداشت دو راه حل وجود دارد:

*به پرنده فروشی های محل سر زده و برحسب نشانی که از او یاد دارید او را بیابید

*احتمال گرفته شدن او توسط همسایه های محل اگر وجود داشته باشد پرس و جو کنید


لذا اگر طوطی خود را ظرف بیش از پانزده روز نیافتید.........متاسفانه........

جالب توجه دوستان که روش های ذکر شده بیشتر در مورد طوطی سانان و کبوترها صدق می کند

و در مورد فرار پرندگانی مانند سهره سانان و بلبل ها هرگز امکان پذیر نیست.

[ چهارشنبه 7 دی‌ماه سال 1390 ] [ 11:09 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی