X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


امروزه با توجه به انواع مختلف قفس ها و تنوعی که در مدل های ساخت و آلیاژ آنها وجود دارد سبب بی توجه شدن دارندگان پرندگان به استاندارد بودن آنها وباعث توجه آنها تنها به مدل خود گشته اند.

از این رو در این پست می خواهیم بررسی کنیم که کدامیک از قفس های برای عروس ها از جمله تک و جفت مناسب است و کدام قفس ها عملیات تکثیر را بهبود می بخشد:


افرادی که تمایل به نگهداری عروس هلندی به صورت تک و تنها پرنده ی خانه دارند ،قفس های رایج دربازار که معمولا به اندازه های 40*30*45ارتفاع هستند بسیار مناسب هستند.همچنین استفاده از اسباب بازی های نظیر نردبان و تاب و آویزان ها توصیه می گردد تا عروس مشغول شود.

همچنین این دسته از قفس ها می توانند نمونه ای مناسب برای جفتگیری باشند ولی شرط اول این باشد که در آن جایگاه کافی برای تردد دو عروس و یا جوجه های آنها باشد.و نکته ی مهم در این خصوص:که حتما از قفس های غیر سربی و همچنین رنگ خورده(کارخانه ای) استفاده کنید و هرگز خودتان با استفاده از رنگ های شیمیایی موجود در بازار آنها را رنگ نکنید.


مزایا و معایب قفس های موجود در بازار

مزایا:

قفس هایی با اشکال و رنگ های مختلف برای زینت خانه

وجود فضاهای مختلف من جمله قسمت آب و دان

محکم بودن دیواره های قفس

امکان جابه جایی و حمل آسان

کم وزن بودن آنها


معایب:

برخی الیاژ های آنان سمی هستند

فضای مناسبی برای جایگاه لانه در نظرگرفته نشده است.

فاصله ی میله های آنان در برخی استاندارد نیست(استاندارد:1/5 سانتی متر)

برخی جایگاه مناسب برای قرار دادن میله را ندارند.

در صورتی که از همان ابتدا تمایل به نگهداری جفت عروس هلندی دارید سعی شود قفسی انتخاب کنید که هم فضای کافی برای قرار دادن لانه و یا دریچه ای خاص برای قرار دادن لانه در آن جاسازی شده باشد (که معمولا بیشتر قفس ها فاقد چنین شرایطی هستند)

در این بین برای قرار دادن لانه می توانید قسمتی از دیواره قفس را به وسیله ی اره ی آهن بر به اندازه ی سوراخ لانه بریده(معمولا به قطر 12 سانتی متر) و قسمت های بریده شده ی قفس رابه وسیله ی اره ی آهن بر صیقل داده تا مشکل یا جراحتی برای عروس ها به وجود نیاید.

استفاده از قفس کاسکو ها می تواند نمونه ی مناسبی برای جفت عروس ها باشد.

معمولا قفس مناسب برای جفت عروس ها می تواند از حداقل (50 سانت ارتفاع و 60 سانت طول و40 سانتی متر عرض ) باشد تا قفس های جمعی.


آن دسته از افرادی که تمایل به نگهداری عروس هایی بیش از دو جفت هستند، پیشنهاد می کنیم عروس ها را به صورت کلی در یک قفس بزرگ که اصطلاحا قفس جمعی یا همان کلن گفته می شود نگهداری نمایند.

از مزایای این قفس می توان به :

به وجود آمدن حالت طبیعی زندگی برای عروس ها

بهبود در تکثیر عروس ها

موجود بودن فضای کافی برای نسل بعدی


معایب قفس های جمعی:

امکان درگیری میان برخی عروس ها وجود دارد(به خصوص زمانی که تعداد ماده ها کم باشد)

در صورت تخم گذاری در این قفس ها امکان آسیب دیدن تخم ها توسط عروس های بدجنس وجود دارد.

پخش شدن بیماری بین همه ی اعضای قفس.

درصورت وجود رعب و وحشت یکی از عروسها ،سایرین را به ترس وا میدارد

امکان رام گشتن عروس ها به حداقل میزان خود خواهد رسد.

میزان آلودگی و ریخت و پاش بیشتر خواهد شد.


شگرد:

در صورتی که از قفس جمعی استفاده می کنید، در صورت مشاهده ی جفتگیری عروس ها حتما،جفت ها را وارد قفس جدیدی کنید.و بعد از جوجه کشی مجددا به قفس جمعی بازگردانید.


در درون قفس جمعی حتما از درخت خزه استفاده کنید(بدین معنی که درختچه ای بزرگ به همراه شاخه های بلند خود در درون قفس جمعی قرار داده تا عروس ها هر یک برروی شاخه های آن بنشینند.

پیشنهاد می کنم دانه ها را در درون یک کاسه و کف قفس گذاشته تا ریخت و پاش کمتری وجود داشته باشد.


در فصل بهار(بستگی به منطقه جغرافیایی محل زندگی شما دارد که در این پست ملاک آب و هوای استان تهران است)یعنی در اواسط خرداد ماه ، عروس ها را به همراه قفس جمعی در آب و هوای طبیعی فصل قرار دهید(در مقابل نور مستقیم خورشید نباشند) و میزان آب آشامیدنی آنها را چک نمایید که در صورت گرم شدن هوا تبخیر نشود.و معمولا بهترین زمان بین اواسط خرداد تا اواخر شهریور است.


در زمستان ها حتما عروس ها را در یک فضایی با حداقل دمای 26 درجه ی سانتیگراد با رطوبت مناسب قرار دهید.


دوستانی که علاقمند به تکثیر عروس هلندی ها هستند و در صورت آماتور بودن پیشنهاد می کنم که با عروس های جفت خورده شروع کنند که یکی از قفس های مذکور در بالا برای انان کافی است و بعد از کسب تجربه می توانند از درصد بیشتری عروس ها برای تکثیر استفاده کنند.


طرز ساخت قفس های جمعی یا کلنی:

بنا به تعداد عروس های خود با استفاده از تخته چوب ها یا میله های فلزی (آلومینیومی )و سیم توری آلومینیومی با قطر متوسط تهیه نمایید.

شیوه ی ساخت

ابتدا تخته های چوب را به صورت مکعب مستطیل و یا مربع به یکدیگر متصل کرده(در صورت فلز بودن با پیچ و مهره متصل کرده و یا اینکه جوش بدهید) و سپس سیم توری آلمینیومی را به وسیله چسب چوب یا میخ های کوچک(درصورت فلز بودن می توانید با استفاده از مفتول و یا پیچ و مهره متصل کنید) به دیواره های چوبی متصل نمایید و حتما دقت نمایید که قسمتی بریدگی توری به طرف داخل قفس قرار نگرفته و عروس ها را زخمی نکند.

برای سقف آن نیز می توانید از ایرانیت (محکم به قفس بسته شود) ویا از همان توری ها استفاده کنید.

نکته:شما همچنین می توانید از مفتول ای از پیش جوش خورده که به صورت آماده فروخته می شود در تهیه ی دیواره ی قفس نیز استفاده کنید(که برای جوش دادن به یکدیگر نیاز به دستگاه جوش دارید)

برای آسودگی خود برای بیرون آوردن عروس ها می توانید یک درب کوچک به وسیله چند تکه چوب دیگر ساخته و به صورت لولایی به توری ها و یا یکی از تخته ها وصل کنید.

برای کف هم به اختیار می توانید یک زیر انداز مناسب قرار دهید یا اینکه از فویل استفاده کنید که بنده پیشنهادی می کنم برای کف از هیچ وسیله ای استفاده نکنید و تنها در هر بار یک روزنامه ی بزرگ برای جلوگیری از ریخت و پاش و همچنین نظافت قفس استفاده کنید.


نکته:درصد تکثیر عروس ها در قفس های جمعی بالاست زیرا اصولا پرندگان زمانی که در میان مقادیر بیشتر از همسانان خود قرار میگیرند نوعی تحریک در آنان محسوب می شود.

و عامل مهم دیگر هم تغذیه ی مناسب است که در چندین پست به آنها اشاره شد.


کاربران می توانند سوالات خود را در این زمینه از  طریق پل ارتباطی مطرح نمایند.

[ سه‌شنبه 1 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 10:33 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی