X
تبلیغات
رایتل

مرجع تخصصی عروس هلندی
پرورش،نگهداری و بیماری ها 
فوق برنامه ی وبسایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت


یکی از رایجترین عارضه های تولید مثلی در عروس هلندی ها گیر کردن تخم است که در این حالت تخم در اویدوکت  عروس ماده انباشته شده و سبب می شود که تخمگذاری به صورت طبیعی انجام نشود که سبب بروز مشکلاتی برای عروس ماده می شود.


از جمله علل رایج آن می توان به:تخمگذای فراوان در عروس ها،سوء تغذیه،کمبود کلسیم بدن عروس ،سرمای هوا،پوسته ی نرم تخم و کوچک بودن جثه ی عروس ماده اشاره کرد.


با این وجود بیشترین و مهمترین علت آن را می توان به سوء تغذیه در عروس ها و همچنین کمبود چربی ها و ویتامین های ذوب شوند در چربی مانند A E D  اشاره نمود.


از این رو برای درمان این عارضه باید از غذاهایی که حاوی  اسید چرب ضروری و همچنین ویتامین های ضروری مانند F . و A  استفاده نمود و در خصوص اسیدهای چرب می توان به اسید لینولیک و لینولنیک و آراشیدونیک استفاده کرد که در این میان اسید لینولیک نقش بیشتری نسبت به سایرین دارد.


علاوه بر این علل ، عوامل هورمونی هم در این امر دخیل هستند زیرا که ترشح آنها در دوره ی تخمگذاری باعث تسهیل حرکت تخم در مجرای اویدکت و شل شدن عضلات و لیگمان های لگن و سبب خروج تخم از طریق مجرای عروس هلندی ماده می شود.

از طرفی دیگر ویتامین َA  باعث مرطوب و نرم شدن سلول های مخاطی اویدوکت شده و به خروج تخم  کمک می کند ولی زمانی که با کمبود ویتامین  A  مواجه بشویم مجرای تخم خشک شدهو باعث می شود که اسپرم ها نتوانند خود را به تخم برسانندو آن را بارور سازند.


علائم این عارضه متفاوت است و گاهی به صورت افسردگی عروس ماده و بی اشتهایی و همچنین توقف خروج مدفوع و ایجاد ورم در ناحیه ی  شکم و همچنین ایجاد تورم و سرخ شدن ناحیه ی مقعد عروس ماده را می توان نام برد.

زمانی که عروس ماده دچار این عارضه می شود، معمولا به کف قفس رفته و سرش را به جلو گرفته و بالهایش را باز می کند و زور می زند که حتما در این حالت باید به او کمک کنید.


برای درمان این عارضه می توان از حمام بخار استفاده کرد.

برای انجام این کار ظرفی با دهانه ی کوچک تهیه کنید و نیمی از آن را با آب پر کنید و بر روی آتش قرار دهید تا آب بجوشد، سپس دهانه ی ظرف را با یک باند تمیز بپوشانید( برای اینکه تخم داخل ظرف نیفتد)سپس مقعد عروس ماده را با روغن زیتون چرب کنید، سپس بدن عروس ماده را در دست گرفته و با دو انگشت خود مخرج را ماساژ دهید و به سمت بخار متصاعد از ظرف گرفت و چندین بار این کار را به مدت 3 الی 4 دقیقه انجام بدهید تا تخم گیر کرده به تدریج از مجرا به بیرون منتقل شود سپس پرنده ی ماده ی خود را دریک جای گرم و به دور از هرگونه کوران و وزش باد قرار دهید.

نکته:اگر همچنان تخم در مجرا گیر کرده است این کار را مجددا بعد از چهار ساعت بعد هم تکرار نمایید.


شیوه ی ماساژ:

ماساژ باید به صورت ملایم از سمت شکم به دم پرنده انجام گیرد و مراقب باشید که هرگز ماساژ را به صورت خشن و محکم انجام ندهید زیرا باعث شکستن تخم در بدن عروس ماده شده و باعث پریتونیت و در نهایت عروس هلندی ماده ی شما تلف خواهد شد.


بعد از خروج تخم:

باید به مدت یک هفته به پرنده آنتی بیوتیک داده شود تا مشکلی پیدا نکند(تجویز با دامپزشک)

و به تغذیه ی پرنده ی خود رسیده و معمولا کسانی که به تغذیه ی مناسب عروس هلندی های خود اهمیت نمی دهند همیشه با این سندرم مواجهه می شوند.


در صورت وجود هرگونه سوال می توانید از طریق قسمت طرح سوال و همچنین پل های ارتباطی مذکور در قسمت بالا سایت پرسش های خود را مطرح سازید.

[ دوشنبه 23 آبان‌ماه سال 1390 ] [ 08:42 ] [ حامد نجفی ]
.: مرجع تخصصی عروس هلندی :.

درباره

برچسب های سایت
سایت عروس هلندی  سایت جدید عروس هلندی  سایت بزرگ عروس هلندی

بزرگترین سایت عروس هلندی  مطالب عروس هلندی  درباره ی عروس هلندی  زندگی نامه ی عروس هلندی  تاریخچه ی عروس هلندی  عروس هلندی ایرانی  بزرگ کردن عروس هنلدی در ایران-صدای عروس هلندی-عروس هلندی ایرانی-عروس هلندی زیبا-عروس هلندی سفید-عروس هلندی ناز   رقص عروس هلندی-اطلاعات عروس هلندی-عروس هلندی بزرگ-عروس هلندی بالغ-عروس هلندی جوان-عروس هلندی جوجه-جوجه سرنگی-سرنگ جوجه-سرنگ عروس عروس هلندی-آهنگ عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-تقلید عروس هلندی-جیغ عروس هلندی-گاز عروص هلندی-گاز گرفتن عروس هلندی-عروس هلندی رام-عروس هلندی وحشی-فروش عروس هلندی-عروس هلندی ماده-مشخصات عروس هلندی ماده-درباره ی عروس هلندی ماده-تخم عروس هلندی ماده-تعیین جنسیت ماده عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی نر-جنسیت عروس هلندی-تعیین جنسیت عروس هلندی جوجه-تخم عروس هلندی-بزرگ کردن جوجه عروس هلندی-بیماری عروس هلندی-جفت مولد عروس هلندی-حرف زدن عروس هلندی-غذای عروس هلندی-ارزن عروس هلندی-قفس عروس هلندی-مدفوع عروس هلندی-لانه ی عروس هلندی-سن عروس هلندی-دعوای عروس هلندی-قیمت عروس هلندی-مریضی عروس هلندی-عروس هلندی مریض-بزرگترین سایت طوطی برزیلی ، سن طوطی برزیلی ، تعیین جنسیت طوطی برزیلی ، نژاد طوطی برزیلی ، جفت طوطی برزیلی ، بیماری طوطی برزیلی ، پر طوطی برزیلی ، سن کوتوله برزیلی ، جنسیت لاوبرد،لاوبرد ایرانی، انواع طوطی بززیلی ، نژاد لاوبرد، نژاد کوتوله برزیلی ،جفت زدن لاوبرد، رفتار طوطی برزیلی ، لاوبرد ماده ، ماده آماده، لاوبرد نر، طوطی برزیلی نر و ماده، محل نگهداری طوطی برزیلی